August 5 - 6, and
August 12 - 13. 2017

 

Saturdays - 10am to 5pm
Sundays - 10am to 4pm
OPEN RAIN OR SHINE

 

Information for Returning Artists

2017 44th Annual Outdoor
Fine Art and Fine Craft Show


Jack Lewis 1990 Fence Show watercolor

MORE INFO BELOW:

OUTDOOR SHOW LINKS

HOME  ARTISTS  BOOTH MAP  SCHEDULE SHOW EATERIES SHUTTLE BUS & PARKING
DOWNLOAD 2017 PROGRAM



Artist List by Booth Number

(click here for artist by last name)

 

Number

First Name

Last Name

Medium

Weekend

1 Sandra Sedmak Engel Painting - Other B
2 Steven Billups Photography B
3 Shekina Rudoy Fiber Art W1
3 Lisa Aronzon Craft - Other W2
4 Celeste  Kelly Mixed Media W1
4 Farhana Hussain Painting - watercolor W2
5 Bob Bauers Sculpture B
6 Barbara Umbel Jewelry W1
7 Bob Stern Other B
8 Michele Foster Lucas Painting - Other B
9 Betsey VonDreele Fiber Art B
10 Arden Bardol Jewelry B
11 Lillian Forziat Painting - Oil / Acrylic B
12 Eddie Hirschfield Photography B
13 Ernest  Porcelli Sculpture B
14 Sherry Whorl Other B
15 Jo Houtz Painting -Watercolor B
16 Geri Gaskill Painting -Watercolor B
17 Geoff Coe Photography B
18 Robert Shaler Jewelry B
19 Joy Davis Jewelry B
20 Jan Crooker Painting - Oil/Acrylic B
21 Beatrice Whitehead Basketry W1
21 Chris Costa Photography W2
22 Brian Murphy Painting - Oil B
23 Anne Murphy Mixed Media B
24 Karen Trimble Painting - Oil/Acrylic B
25 Zhiyi Li Painting - Oil/Acrylic B
26 Roz Weinberger Pottery B
27 Courtney Gillen Jewelry B
28 Richard Toft Painting - Other B
29 Claire Howard Painting - Oil/Acrylic B
30 Jim and Lynn Wettach Woodwork B
31 Charlene Jobe Painting - Oil/Acrylic B
32 Teri Causey Mixed Media B
33 Shaari Horowitz Woodwork B
34 Martha Spak Painting - Oil/Acrylic B
35 Lynne McKay Mixed Media B
36 Damon Pla Painting - Oil/Acrylic B
37 Rae Hamilton Painting - Oil/Acrylic B
38 Nick Serratore Painting - Pastels B
39/40 Michael  Solomon  Mixed Media B
41 John Schisler Painting - Oil/Acrylic B
42/43 Mark MacKinnon Photography B
44 Jennifer Kerper Jewelry B
45 Amanda Sokolski Painting - Oil/Acrylic B
46 Sarah Houde Pottery B
47 Pamella Bounds-Seemans Mixed Media W1
48 Penny Feder Fiber Art B
49 Jeff Watson Pottery B
50/51 Nina Mickelsen Mixed Media B
52 Alan Burslem Pottery B
53/54 David Oleski Painting - Oil/Acrylic B
55 Charlene Clark Painting - Oil/Acrylic B
56 Michele Byrne Painting - Oil/Acrylic B
57 Stephen Brehm Painting - Oil/Acrylic B
58 Daryl Harwood Mixed Media B
59 George Bragg Sculpture B
60 Mary Costa Woodwork W1
60 Sheree and Ken Sorrells Fiber Art W2
61 Brenda Butterfield RAL Pottery Group B
61 Carmela Coleman RAL Pottery Group B
61 Barbara Crowl RAL Pottery Group B
61 Judy Demeno RAL Pottery Group B
61 Kate Lear RAL Pottery Group B
61 Mindi Smithers RAL Pottery Group B
61 Don Soussa RAL Pottery Group B
62 Dolores Fawkes Jewelry B
63 Anna Biggs Jewelry W1
63 Debra Bet Jewelry W2
64 Kathy Cooper Fiber Art B
66 Susan Gladstone Pottery B
67 Barbra Myers Painting - Oil/Acrylic B
69 Holly Olinger Mixed Media B
70 Tanya Tyree Sculpture B
71 Teresa Haag Painting - Oil/Acrylic B
72 Laura Hickman Painting - Pastels B
73 Jenny Henley Mixed Media B
74 Tara Funk Grim Mixed Media B
75 Zu S Yu Painting - Oil/Acrylic B
76 Peter Stolvoort Painting - Oil/Acrylic B
77 Pavlina Alea Painting - Oil/Acrylic B
78 Alfredo Alea Sculpture B
79 Catherine Colsher Painting Oil/Acrylic B
80 Catherine Colsher Printmaking B
81 Staci and Bill McLauchlan Mixed Media B
82 Carol Gray Painting - Oil/Acrylic B
83 Narissa Steel Painting - Oil/Acrylic W1
84 Gary Crowl Woodwork B
85 Kim  Bemis Photography B
86 Joan Danoff Jewelry B
87 Nina Spencer Painting - Other B
88 Nick Vincent Craft - Other B
89 Sharon Strine Painting - Oil/Acrylic B
90 Tonya Perri Jewelry W1
91 Yandong Wang Sculpture B
92 John Cooley Pottery B
93 Mea Rhee Pottery W1
94 Cassie Taggart Painting - Oil/Acrylic W1
95 Michael Quattrociocchi Woodwork B
96 Jian Deng Photography B
97 Lesley  Reich  Ceramics B
98 Wanda Gohler Jewelry B
99 Roberta & Bill  Manly Jewelry B
100 Karen Caldwell Craft - Other B
101 Susan Wechsler Ceramics W1
102 Chris Gattuso Photography W1
103 Robert Friedenberg Printmaking W1
105 Larry Ringgold Sculpture W1
106 Susan Bock Mixed Media W1
106 Matthew Demeo Other W2
107 Randi Solin Sculpture B
108 Cam  Chapman Photography B
109 Robert Stadnycki  Fiber Art B
110 Eric Sauvageau  Mixed Media B
111 Edward Kidera Sculpture W1
111 Cynthia Battista Jewelry W2
112 Brenda Kidera Painting Oil/Acrylic W1
112 Wendy Wagoner-Garver Jewelry W2
113 Rodney  Cook Painting - watercolor W1
113 Carole Kyle Other Fiber Art W2
114 Jennifer Brower Jewelry W1
114 Daniel Lai Sculpture W2
115 Katherine Lewis Jewelry B
116 Brian Eppley Painting - Oil/Acrylic B
117 Jeanne Petrosky Painting - Other B
118 Jessica  Keemer  Jewelry B
119/120 John Pompeo Painting - Oil/Acrylic B
121 T.H. Gomillion Painting - Oil/Acrylic W1
122 Jeffrey Stickle Pottery B
123 Vincent Hughes Painting - watercolor W1
124 Pamela Bartl Fiber Art W1
125 Nanette Noone Painting - Mixed Media W1
126 Nancy Barch Painting - Mixed Media W1
127 Linda McAdams Mixed Media B
128 Hannah Long Jewelry B
129 Sandy Lehman Sculpture B
130 Bob Lehman Sculpture B
131 Alexandra Hossick Jewelry B
133 Willie Trejbal Jewelry B
134 Peter Emanuel Mixed Media B
136 Maurice Sevigny Jewelry W1

 

Artist List by Last Name

(click here for artisy by booth number)

First Name

Last Name

Medium

Number

Weekend

Pavlina Alea Painting - Oil/Acrylic 77 B
Alfredo Alea Sculpture 78 B
Lisa Aronzon Craft - Other 3 W2
Nancy Barch Painting - Mixed Media 126 W1
Arden Bardol Jewelry 10 B
Pamela Bartl Fiber Art 124 W1
Cynthia Battista Jewelry 111 W2
Bob Bauers Sculpture 5 B
Kim  Bemis Photography 85 B
Debra Bet Jewelry 63 W2
Anna Biggs Jewelry 63 W1
Steven Billups Photography 2 B
Susan Bock Mixed Media 106 W1
Pamella Bounds-Seemans Mixed Media 47 W1
George Bragg Sculpture 59 B
Stephen Brehm Painting - Oil/Acrylic 57 B
Jennifer Brower Jewelry 114 W1
Alan Burslem Pottery 52 B
Brenda Butterfield RAL Pottery Group 61 B
Michele Byrne Painting - Oil/Acrylic 56 B
Karen Caldwell Craft - Other 100 B
Teri Causey Mixed Media 32 B
Cam  Chapman Photography 108 B
Charlene Clark Painting - Oil/Acrylic 55 B
Geoff Coe Photography 17 B
Carmela Coleman RAL Pottery Group 61 B
Catherine Colsher Painting Oil/Acrylic 79 B
Catherine Colsher Printmaking 80 B
Rodney  Cook Painting - watercolor 113 W1
John Cooley Pottery 92 B
Kathy Cooper Fiber Art 64 B
Chris Costa Photography 21 W2
Mary Costa Woodwork 60 W1
Jan Crooker Painting - Oil/Acrylic 20 B
Barbara Crowl RAL Pottery Group 61 B
Gary Crowl Woodwork 84 B
Joan Danoff Jewelry 86 B
Joy Davis Jewelry 19 B
Judy Demeno RAL Pottery Group 61 B
Matthew Demeo Other 106 W2
Jian Deng Photography 96 B
Peter Emanuel Mixed Media 134 B
Sandra Sedmak Engel Painting - Other 1 B
Brian Eppley Painting - Oil/Acrylic 116 B
Dolores Fawkes Jewelry 62 B
Penny Feder Fiber Art 48 B
Lillian Forziat Painting - Oil / Acrylic 11 B
Michele Foster Lucas Painting - Other 8 B
Robert Friedenberg Printmaking 103 W1
Geri Gaskill Painting -Watercolor 16 B
Chris Gattuso Photography 102 W1
Courtney Gillen Jewelry 27 B
Susan Gladstone Pottery 66 B
Wanda Gohler Jewelry 98 B
T.H. Gomillion Painting - Oil/Acrylic 121 W1
Carol Gray Painting - Oil/Acrylic 82 B
Tara Funk Grim Mixed Media 74 B
Teresa Haag Painting - Oil/Acrylic 71 B
Rae Hamilton Painting - Oil/Acrylic 37 B
Daryl Harwood Mixed Media 58 B
Jenny Henley Mixed Media 73 B
Laura Hickman Painting - Pastels 72 B
Eddie Hirschfield Photography 12 B
Shaari Horowitz Woodwork 33 B
Alexandra Hossick Jewelry 131 B
Sarah Houde Pottery 46 B
Jo Houtz Painting -Watercolor 15 B
Claire Howard Painting - Oil/Acrylic 29 B
Vincent Hughes Painting - watercolor 123 W1
Farhana Hussain Painting - watercolor 4 W2
Charlene Jobe Painting - Oil/Acrylic 31 B
Jessica  Keemer  Jewelry 118 B
Celeste  Kelly Mixed Media 4 W1
Jennifer Kerper Jewelry 44 B
Edward Kidera Sculpture 111 W1
Brenda Kidera Painting Oil/Acrylic 112 W1
Carole Kyle Other Fiber Art 113 W2
Daniel Lai Sculpture 114 W2
Kate Lear RAL Pottery Group 61 B
Sandy Lehman Sculpture 129 B
Bob Lehman Sculpture 130 B
Katherine Lewis Jewelry 115 B
Zhiyi Li Painting - Oil/Acrylic 25 B
Hannah Long Jewelry 128 B
Mark MacKinnon Photography 42/43 B
Roberta & Bill  Manly Jewelry 99 B
Linda McAdams Mixed Media 127 B
Lynne McKay Mixed Media 35 B
Staci and Bill McLauchlan Mixed Media 81 B
Nina Mickelsen Mixed Media 50/51 B
Brian Murphy Painting - Oil 22 B
Anne Murphy Mixed Media 23 B
Barbra Myers Painting - Oil/Acrylic 67 B
Nanette Noone Painting - Mixed Media 125 W1
David Oleski Painting - Oil/Acrylic 53/54 B
Holly Olinger Mixed Media 69 B
Tonya Perri Jewelry 90 W1
Jeanne Petrosky Painting - Other 117 B
Damon Pla Painting - Oil/Acrylic 36 B
John Pompeo Painting - Oil/Acrylic 119/120 B
Ernest  Porcelli Sculpture 13 B
Michael Quattrociocchi Woodwork 95 B
Lesley  Reich  Ceramics 97 B
Mea Rhee Pottery 93 W1
Larry Ringgold Sculpture 105 W1
Shekina Rudoy Fiber Art 3 W1
Eric Sauvageau  Mixed Media 110 B
John Schisler Painting - Oil/Acrylic 41 B
Nick Serratore Painting - Pastels 38 B
Maurice Sevigny Jewelry 136 W1
Robert Shaler Jewelry 18 B
Mindi Smithers RAL Pottery Group 61 B
Amanda Sokolski Painting - Oil/Acrylic 45 B
Randi Solin Sculpture 107 B
Michael  Solomon  Mixed Media 39/40 B
Sheree and Ken Sorrells Fiber Art 60 W2
Don Soussa RAL Pottery Group 61 B
Martha Spak Painting - Oil/Acrylic 34 B
Nina Spencer Painting - Other 87 B
Robert Stadnycki  Fiber Art 109 B
Narissa Steel Painting - Oil/Acrylic 83 W1
Bob Stern Other 7 B
Jeffrey Stickle Pottery 122 B
Peter Stolvoort Painting - Oil/Acrylic 76 B
Sharon Strine Painting - Oil/Acrylic 89 B
Cassie Taggart Painting - Oil/Acrylic 94 W1
Richard Toft Painting - Other 28 B
Willie Trejbal Jewelry 133 B
Karen Trimble Painting - Oil/Acrylic 24 B
Tanya Tyree Sculpture 70 B
Barbara Umbel Jewelry 6 W1
Nick Vincent Craft - Other 88 B
Betsey VonDreele Fiber Art 9 B
Wendy Wagoner-Garver Jewelry 112 W2
Yandong Wang Sculpture 91 B
Jeff Watson Pottery 49 B
Susan Wechsler Ceramics 101 W1
Roz Weinberger Pottery 26 B
Jim and Lynn Wettach Woodwork 30 B
Beatrice Whitehead Basketry 21 W1
Sherry Whorl Other 14 B
Zu S Yu Painting - Oil/Acrylic 75 B